تبلیغات
دلفان امروز - عزم جزم سه کاندیدا برای تغییر وضع موجود دلفان
تحلیل "شفاف" و "منصفانه" مسائل روز دلفان

عزم جزم سه کاندیدا برای تغییر وضع موجود دلفان

سه شنبه 24 آبان 1390 09:58 ق.ظ

نویسنده : احد شیرزاد

مثلث مخالفان وضع موجود :

مرادی، چراغی، عبداللهیانتخابات مجلس نهم به روزهای حساس و سرنوشت ساز خود نزدیک می شود و در همه شهرهای کشور کاندیداهای احتمالی به تکاپو افتاده اند.

در شهرستان دلفان، برخلاف دوره های گذشته که کاندیداهای همیشگی و سنتی این عرصه؛ یعنی آقایان محمّدی و کاظمی، رقیب آنچنان قدری در مقابل خود نمی دیدند، چند گزینه عزم خود را برای این رقابت جزم کرده اند و این احتمال که نماینده آینده از بین این افراد باشد، زیاد است.

مراد مرادی، علی چراغیان و احد عبداللهی سه گزینه ای هستند که این روزها در فضای سیاسی شهر نگاه ها را معطوف خود کرده اند. هرچند فرد دیگری به نام خداداد عزیزی از دیگر کاندیداها است، امّا به اندازه سه گزینه مذکور مطرح نبوده. در این مجال نگاهی مختصر به این افراد خواهیم داشت.

مراد مرادی؛ سرهنگ و پاسدار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، و کارشناس ارشد روانشناسی؛ یکی از این گزینه ها است. آخرین سمت وی ، فرماندهی سپاه ناحیه دلفان است. وی همچنین، معاونت فرهنگی سپاه استان لرستان را در کارنامه خود دارد. اتفاقی که سال گذشته در مورد وی رخ داد به یکی از جنجالی ترین اتفاقات سیاسی سال گذشته تبدیل شد. وقتی که به دستور مستقیم نماینده به رییس دانشگاه پیام نور، از تدریس در این دانشگاه کنار گذاشته شد و دروسی را که وی تدریس می کرد به فرد دیگری واگذارد شد. نکته جالب در این مورد این است که این مسئله در اواسط ترم تحصیلی دانشجویان رخ داد! بعداً که در این خصوص از نماینده سؤال شده بود، وی به صراحت تأیید کرده بود که این اقدام به دستور وی صورت گرفته.

طبق شنیده ها، بیشترین تغییر و تحولات در سپاه ظرف سالیان اخیر، در دوران فرماندهی وی صورت گرفته.

وی در توضیح پایگاه اجتماعی رأی آوری خود می گوید : در سفرهای متعدد کاری که در زمان فرماندهی سپاه به روستاهای دلفان داشته ام و اقداماتی که سپاه برای این روستاها انجام داده، این احساس را کرده ام که مردم این مناطق به این مسئله رسیده اند که نظام می تواند از طریق من به آنها خدمت کند(نقل به مضمون). او همچنین "بسیجیان" شهر را از دیگر حامیان خود می داند.

صریح ترین انتقادها از نماینده فعلی در جلسات انتخاباتی وی صورت می گیرد.

هنوز مشخص نیست که نزدیک ترین شخص به وی یا به اصطلاح، "بازوی انتخاباتی" وی چه کسی است.

 علی چراغیان، کارشناس ارشد علوم سیاسی و معاون سابق سیاسی استاندار لرستان، یکی دیگر از گزینه های این عرصه است. وی نیز از پاسداران سپاه است. در کارنامه مدیریتی اش، سمت های متعددی از جمله معاونت فرماندار دلفان وجود دارد. حضور "دقیقه نودی" وی در عرصه انتخابات(استعفا از سمت معاونت استاندار در آخرین لحظات) به بحث انگیزترین حضور کاندیداها تبدیل شد. خود او برای این مسئله دو دلیل آورده است : نخست عدم استفاده از بیت المال برای تبلیغات انتخابات و دوم: عدم ورود شهردار دلفان به عرصه انتخابات. در توضیح دلیل دوم خود می گوید: چون شهردار نورآباد شرایط حضور در این عرصه را (به دلیل نداشتن فوق لیسانس) نداشت و تا آخرین لحظات از این مسئله مطمئن نبود، لذا من تصمیم گرفتم جای خالی وی را در این عرصه پر کنم(نقل به مضمون).

وی مهمّ ترین پایگاه رأی آوری خود را شهردار نورآباد می داند. دراین باره معتقد است : چون شهردار دلفان خدمات زیادی را برای مردم و شهر داشته و از اعتماد و محبوبیت بالایی نزد مردم برخوردار است، لذا رأی بالایی را کسب خواهم نمود(نقل به مضمون).

بازوی انتخاباتی وی، غلامی شهردار نورآباد است. امری که به وضوح مشخص است. بین این دو، نسبت فامیلی نیر وجود دارد.

هرچند افکار عمومی تا پیش از این وی را همسو با نماینده فعلی می دانستند، امّا خود وی به صراحت از این مسئله اعلام برائت نموده و گفته که برای تغییر وضع موجود به عرصه آمده است.(البته این برائت، ازهمسویی فعلی است نه گذشته)

حجت الاسلام احد عبداللهی، استاد حوزه و دانشگاه و مسئول مجمع طلاب و روحانیون شهرهای الشتر و نورآباد، ضلع دیگر مثلث کاندیداهای مخالف وضع موجود در دلفان را تشکیل می دهد. برخلاف دو ضلع دیگر(مرادی و چراغی) سابقه مدیریتی در کارنامه وی وجود ندارد. وی یکی از متخصصان مسائل مهدویت و امام شناسی در شهرستان دلفان است.

وی پایگاه رأی آوری خود را طایفه "کولیوند" شهرستان نورآباد و طلاب و روحانیون این شهر می داند.

تقریباً می توان گفت که بازوی انتخاباتی وی نیز هنوز به طور قطع مشخص نشده است.

 در جلسات انتخاباتی وی نیز به صراحت از وضعیت موجود و نماینده فعلی انتقاد می شود.

از لحاظ سیاسی، هر سه این افراد "اصولگرا" محسوب می شوند.

البته میزان اقبال عمومی برای این گزینه ها یکسان نبوده، به طوریکه شنیده شده گزینه نخست (مراد مرادی) با اقبال بیشتری از سوی جامعه مواجه شده و حتی گفته می شود که طبق نظرسنجی های غیررسمی، رأی وی در اکثر نقاط، از رأی کاندید سنتی این عرصه (آقای محمّدی) نیز بیشتر بوده. البته باید منتظر ماند و دید که در روزها و ماه های آینده چه اتفاقاتی رخ می دهد و چه تغییری در این عرصه بوجود خواهد آمد.دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: سه شنبه 24 آبان 1390 12:13 ب.ظ