تبلیغات
دلفان امروز - پسری که چشمان پدر شد
تحلیل "شفاف" و "منصفانه" مسائل روز دلفان

پسری که چشمان پدر شد

پنجشنبه 19 آبان 1390 04:56 ق.ظ

نویسنده : احد شیرزاد

سید علی که دیگر آن طلبه جوان سال 1337 نبود و در پرتو تلمز با اولیای الهی به درجات بالایی از معنویت و علم رسیده بود یک خبر دردناک او را موظف کرد که به شهر خویش بازگردد.

به گزارش سایت "سید علی" هجدهمین سال زندگی رهبر امروز انقلاب اسلامی ایران، مقارن بود باعزم وی برای حضور در نجف اشرف به قصد زیارت حرم امیرالمومنین و درک کردن دروس بزرگ نجف.

 سیدعلی پس از حضور کوتاه در این حوزه، درس اساتیدی چون آیت الله العظمی سیدمحسن حکیم را بیشتر پسندید و تصمیم داشت در صورت اجازه پدر برای ماندن، در جلسه درس آن اساتید شرکت کند. او به پدرش نامه نوشت و اجازه خواست تا برای ادامه تحصیل در نجف بماند که پاسخ منفی شنید و به امر پدر به مشهد بازگشت. پس از بازگشت به مشهد و ادامه ارتباط با طلابی که از قم برای زیارت به پابوس حضرت علی بن موسی الرضا (علیه السلام) می‌آمدند و به دلیل فضا و مرکزیت علمی قم، برای رفتن به حوزه قم مصمم شد ولی پدر که راهنما و مشاور اصلی او بود، با ترک مشهد موافقت نکرد و این مخالفت ادامه داشت تا یک سال بعد...

با شروع سال تحصیلی جدید حوزه، حضرت آیت الله سیدجواد خامنه‌ای به مهاجرت پسرش به قم رضایت داد. سیدعلی به قم سفر کرد و در مدرسه علمیه حجتیه که برادر بزرگترش سیدمحمد هم در آنجا طلبه بود، مستقر شد.

طلبه کم سن و سال آن روزها که بین همه هم‌مباحثه‌هایش به کثرت مطالعه و اشتغال درسی شهره بود از بدو ورود به قم، در درس حضرت امام خمینی(ره) حاضر شد.

سید علی که دیگر آن طلبه جوان سال 1337 نبود و در پرتو تلمز با اولیای الهی به درجات بالایی از معنویت و علم رسیده بود یک خبر دردناک او را موظف کرد که به شهر خویش بازگردد.

 آیت الله سیدجواد خامنه ای که در مشهد ساکن بود، بینایی خود را از دست داد! این بدترین خبر برای سیدعلی بود که می‌خواست در قم بماند؛ ولی با وجود اصرار اساتید خود از جمله آیت الله حاج شیخ مرتضی حائری یزدی- فرزند موسس حوزه علمیه قم- بر ماندن، قصد عزیمت به مشهد کرد.

پس از بازگشت به مشهد مقدس، پدر که از اساتید او در سال های طلبگی بود، دیگر نابینا شده و از نعمت مطالعه محروم بود. سیدعلی، چشمان پدرش شد! هر روز و در زمان مشخص، ساعاتی برایش کتاب می‌خواند و در مواردی بحث علمی می‌کردند.

استادی که سید علی خامنه‌ای استفاده فراوانی از ایشان برد کسی نبود جز پدرش، آیت الله سید جواد خامنه‌ای که از سوی آیات عظام نائینی و سید ابوالحسن اصفهانی اجازه اجتهاد داشت.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: پنجشنبه 19 آبان 1390 05:06 ق.ظ