تبلیغات
دلفان امروز - ناگفته های حضور پرحاشیه "دهمرده" در نورآباد: "سیلی" استاندار بر صورت مطالبات جوانان دلفان
تحلیل "شفاف" و "منصفانه" مسائل روز دلفان

ناگفته های حضور پرحاشیه "دهمرده" در نورآباد: "سیلی" استاندار بر صورت مطالبات جوانان دلفان

دوشنبه 23 آبان 1390 03:29 ب.ظ

نویسنده : احد شیرزاد

1- هنوز چند روزی از انتصاب "دکتر حبیب الله دهمرده" به عنوان استاندار لرستان نگذشته بود که اعلام شد قرار است استاندار جدید در مسجد امام خمینی(ره) شهرستان دلفان با مردم این شهرسخن بگوید. این سفر در راستای آشنایی با مسائل و مشکلات شهرهای استان و دسته بندی آنها و اندیشیدن چاره برای حلّ آنها صورت می گرفت. سخنان استاندار جدید، بارقه ای از امید را در دلها زنده کرد و البته پیشینه کاری وی نیز بر این مهمّ می افزود.

آقای دهمرده قول داد و حتی قسم هم یاد کرد که هرچه در توان دارد انجام دهد و کم نگذارد.

همان روز بود که امام جمعه وقت دلفان- حجت الاسلام حسینی- که به دلیل اتخاذ مواضع عدالتخواهانه و انعکاس مشکلات مردم، ازمحبوبیت خاصی برخوردار بود، پشت تریبون رفت و حرف دل مردم نورآباد را در یک جمله به استاندار جدید گفت : "آقای دهمرده، فقر و بی عدالتی در دلفان بیداد می کند".

2- یک سال و سه ماه از آن روز گذشت و صبح روز پنجشنبه 21مهر گذشته ناگهان اعلام شد که آقای دهمرده در مسجدجامع به ایراد سخن می پردازند. همه منتظر بودند که جناب استاندار با دست پر و خبرهای خوش به میان مردم نورآباد بیاید اما...

3- استاندار محترم از هر دری سخن گفت. از سابقه کاری خود در سیستان و بلوچستان گرفته تا اقدامات انجام گرفته و نگرفته برای لرستان و جان مطلب و کلام وی هم تنها در یک جمله خلاصه می شد و آن اینکه "بیشتر از این نمی توانم و هرکاری که می توانسته ایم انجام داده ایم". مردمی که پای سخنان جناب دهمرده نشسته بودند به خیال اینکه همه این سخنان، مقدمه ای برای پرداختن به مسائل  نورآباد است، همچنان منتظر بودند که استاندار محترم سر اصل مطلب برود و از کارهای انجام داده برای نورآباد و برنامه های آتی سخن بگوید، تا اینکه کاغذی جلو دست وی قرار گرفت که روی آن نوشته شده بود: "دکتر، وقت تمام است" و دکتر هم که اصلاً نیامده بود تا حرفی از نورآباد بزند، سخنش را پایان داد، دریغ از گفتن حتی یک جمله درباره نورآباد با آنهمه مسئله و معظل.

4- پایان سخنرانی استاندار، آغاز اتفاقاتی بود که این روزها، بهت و حیرت مردم و جوانان دلفان را موجب شده. اتفاقاتی که این روزها از آن به عنوان "توهین آقای دهمرده به مردم نورآباد" یاد می شود. راستی چرا باید این روزها عده ای از مردم دلفان از هم بپرسند که " آیا جریان سیلی زدن استاندار به یک جوان نورآبادی صحت دارد؟".

 امّا موضوع از چه قرار است؟

یکی از جوانان حاضر درمراسم پس از پایان سخنان استاندار بلافاصله نزد وی رفته و با لحنی محترمانه از وی می خواهد دقایقی را به وی و دیگر جوانان اختصاص دهند تا سؤالاتشان را مطرح کنند. پاسخ استاندار به وی پاسخی عجیب و در نوع خود منحصر به فرد است؛ پاسخی از جنس سیلی! آری، از جنس سیلی، البته چون به شدت سیلی هایی که به قصد ضرب و شتم نواخته می شوند نبوده، نگارنده اسم آن را "سیلی محترمانه"! می گذارد.

 آقای دهمرده که معلوم نیست از چه چیز برآشفته شده بوده اند، در پاسخ به مطالبه فرد مذکور، ضمن اینکه دو بار سیلی محترمانه! به صورت وی می نوازد، با لحنی غیر ملایم و غضب آلود خطاب وی می گوید: برو... برو.

 فرد مزبور که علی رغم سیلی های محترمانه دکتر دست از مطالبه نکشیده، مجدداً از استاندار می خواهد به سؤالات وی که دغدغه ها و سؤالات مردم هستند پاسخ دهد که آقای دهمرده به او می گوید: "تو حرف خودت را بگو و کاری به کار مردم نداشته باش"! فرد مذکور نیز متحیر از رفتار استاندار لرستان به سرعت از وی جدا شده و مسجد را ترک می گوید.

امّا به راستی آیا جوانان نورآبادی مستحق سیلی استاندار محترم لرستان هستند؟

حرکت سؤال برانگیز آقای استاندار، صرفاً مربوط به فرد مذکور و فقط پاسخی به وی نیست، بلکه پاسخی برای همه جوانان دلفان است، چه آنکه جوان مذکورعضو خانواده حزب الله شهر محسوب می شود و دغدغه ای جز دغدغه مردم و آرمانهای امام و انقلاب ندارد. گناه وی و سایر جوانان حزب اللهی نورآباد فقط و فقط همین است که "دغدغه" دارند؛ مسئله ای که در هر صورت برای عده ای ناخوشایند است. البته این دغدغه ها هیچ کدام از جنس عقده گشایی و سیاسی بازی و دغدغه های شخصی نیست بلکه همان دغدغه هایی است که رهبرشان بارها به صراحت آنها را مطالبه می کنند.

آیا پاسخ به مطالبات و آرمانخواهی های جوانان یک شهر آنقدر برای آقای دهمرده ناگوار است که وی نه تنها حاضر به شنیدن آنها نیست، بلکه مجبور می شود دست به حرکاتی به دور از شأن یک مسئول جمهوری اسلامی بزند؟

هرچند پاسخ آقای دهمرده به فرد مذکور آنقدرسرد و ناامیدکننده بود که دیگر هیچ نیازی به استفاده از سیلی نداشت و تأثیر آن از صدها سیلی غیرمحترمانه نیز بیشتر بود، امّا معلوم نیست چه چیزی باعث شده که آقای دهمرده دست به اینگونه رفتاری بزند و ای کاش به همان پاسخ شفاهی بسنده می کرد و سیلی را چاشنه کار خود نمی کرد. راستی، مسئولینی که سؤال محترمانه و آرام را بر نمی تابند، در برابر انتقادهای تند ، چه واکنشی از خود نشان خواهند داد؟ این در حالی است که طبق دستورات دین ما و مطابق سیره امام و رهبری، هیچ مسئولی حق هیچگونه تندی و توهین به مردم را ندارد، حتی اگر به آنها توهین هم شده باشد.

جالب اینجاست که نگارنده نیز دقیقاً مطالبه مطرح شده را از استاندار داشت و از وی خواست تا در هرمکانی که ایشان صلاح بدانند دقایقی وقتشان را به جوانان اختصاص دهند که این بار نیز پاسخی بهتر از این شنیده نشد : بنده چنین وقتی ندارم!

باید از ایشان پرسید چگونه است که رهبر مملکت، ساعت ها وقت خود را به جوانان اختصاص می دهند و با صبر و حوصله پای صحبت هایشان که به دلیل اقتضائات سنی این قشر، گاهاً صریح و بی پرده است می نشینند امّا استاندار محترم حاضر نیستند ساعتی را به شنیدن سخنان جوانانی اختصاص بدهند که سی سال است هیچکس پای سخنان آنان ننشسته؟

آقای دهمرده، ظاهراً فراموش کرده اند که امام خامنه ای در دیدار ماه رمضان دو سال قبل با دانشجویان، به صراحت از مسئولان خواستند که به میان قشر جوان و دانشجو بروند و پاسخگوی سؤالات آنها باشند؟ راستی، آیا آقای دهمرده به طور کلّی اعتقادی به "جوانان" ندارند یا فقط جوانان دلفان را لایق همکلامی خود نمی دانند؟

 آقای دهمرده، جوانان نورآبادی روحیه عدالتخواهی و مطالبه گریشان را از همان کسی گرفته اند که شما را "صدمرده" خطاب کردند، حال شما را چه شده که باید اینچنین از پاسخ به مطالبات این جوانان فراری باشید؟

البته این فراری بودن،اتفاقی تازه برای جوانان دلفان نیست و فقط مختص به آقای دهمرده نیست، بلکه شخص نماینده نیز معمولاً سؤالات و مطالبات جوانان را برنمی تابد و همواره از نشستن پای صحبت جوانان عدالتخواه اکراه دارد، همچنین آقای فرماندار هیچ گاه حاضر به مشاوره گرفتن از این جوانان تحت عنوان "مشاوران جوان" نبوده.

ظاهراً همه این بزرگواران فراموش کرده اند که فتنه عمیق و آمریکایی- اسرائیلی سال 88 را چه کسانی خواباندند، اگر فراموش کرده اند- که ظاهراً چنین است- توجه شان را به این جمله از امام امّت جلب می نمایم :

فتنه‌ى سال 88 را جوانهاى ما خواباندند. بیش از عوامل گوناگون دیگر، جوانهاى ما، همین شما دانش‌آموزها، همین شما دانشجوها نقش داشتید؛ والّا فتنه، فتنه‌ى بزرگى بود.

بیانات در دیدار دانش‌آموزان‌ در آستانه 13 آبان(سال 89)

البته این را نیز باید گفت که هرچند معدود امّا افرادی نیز هستند که از مصاحبت با جوانان فراری نیستند و پای دغدغه های آنان می نشینند؛ نماینده ولی فقیه در استان لرستان را می توان از معدود افرادی دانست که همواره با آغوش باز جوانان را می پذیرند. همچنین امام جمعه سابق دلفان- حجت الاسلام حسینی- را نیز می توان از این دسته افراد دانست.

5- پاسخ ایشان به سوال فرد دیگری که می پرسد "چرا باید فردی که از اقوام نزدیک یکی از کاندیداهای حوزه سلسله و دلفان است از مسئولین اصلی ستاد انتخابات استان باشد"، جالب است. وی در پاسخ، به گفتن این جمله بسنده می کند: "بنده دین خود را از سر راه نیاورده ام و می دانم که شب اوّل قبر هیچ کس به جای من پاسخگو نخواهد بود"! در این که استاندار محترم فرد متدینی هستند شکی نیست؛ امّا ایشان باید متوجه این نکته باشند که دیگر از این طریق نمی شود نسبت به مطالبات جدی مردم پاسخ داد و بهتر است به جای پاسخ های کلّی و مبهم، افکار عمومی را اقناع کرد.

آقای دهمرده، مردم همه چیز را خوب می فهمند، بهتر است در این زمینه شفاف سازی نمایید.

 

6- یکی دیگر از سؤالات واضح  و شفافی که توسط نگارنده از جناب دهمرده پرسیده شد این بود که از زمان حضور ایشان به عنوان استاندار تا کنون چه کاری برای دلفان صورت گرفته و چه میزان از مشکلات و معظلات اساسی دلفان رفع شده؟ و نیز در سال جهاد اقتصادی، در راستای رفع مشکلات اقتصادی این دیار چه کارهایی صورت گرفته؟ پاسخ استاندار محترم به این سؤال هم خیلی بهتر از سؤالات دیگر نبود. هر چند وی سعی می کرد که به این سؤال جواب قانع کننده ای بدهد امّا باز هم قانع کننده نبود. وی در پاسخ به این سؤال گفت که "شما فرماندار دارید و باید از وی این مسئله را بخواهید و من از وی می خواهم که لیست پروژه ها را درون مسجد نصب نماید".

حال یک بار دیگر این سؤال از استاندار محترم پرسیده می شود، سؤالی که دغدغه همه مردم دلفان است و امیدواریم که ایشان پاسخی قانع کننده برای آن داشته باشند. سؤال این است که " از زمان روی کار آمدن آقای دهمرده به عنوان استاندار، چه جهش و حرکت مبنایی و زیرساختی در دلفان صورت گرفته؟ سه سفر دولتهای نهم و دهم دکتر احمدی نژاد به این استان چه دستاوردی برای دلفان داشته؟ در سال جهاد اقتصادی کدام اقدام که بیانگر کار اقتصادی جهادگون بوده باشد در این شهر صورت گرفته؟ معظلات اساسی شهر از جمله بیکاری، مشکل روستاها و مسائل عدیده فرهنگی چند درصدشان رفع شده است؟ سؤال مهم تر این است که : وضع عدالت در شهر نورآباد چگونه است؟ و برای رفع همان بی عدالتی هایی که در همان روز نخست حضور شما در نورآباد، امام جمعه وقت آن را گوشزد نمود، چه کرده اید؟ اصلاً آیا به وجود بی عدالتی در این شهر اعتقادی دارید؟

7- برخورد رسانه های محلّی درقبال سفر آقای دهمرده به نورآباد و آنچه اتفاق افتاد نیزتأسف برانگیز است. یکی از این رسانه ها، که هیچ اشاره ای- ولو در حد چند کلمه و یا در حد یک خبر سانسورشده- به این مسئله نداشت و یکی دیگر از رسانه ها(ایرنا لرستان) به گونه ای به آن پرداخت که مصداق کامل "وارونه جلوه دادن حقایق" است. متن کامل خبر این رسانه عیناً در پیش رو می آید :

جمعی از مردم شهرستان دلفان مشكلات خود را با استاندار لرستان مطرح كردند.

استاندار لرستان در دیداری حضوری با جمعی از مردم شهرستان دلفان از نزدیك مسائل و مشكلات جمعی از شهروندان آشنا شد.

یه گزارش روز شنبه خبرنگار ایرنا ، در این دیدار حبیب الله دهمرده استاندار لرستان با صبر و حوصله به سخنان آنان گوش می داد و دستور لازم را برای حل مشكلات آنان صادر می كرد .

وی، در مقابل درخواست های برخی از شهروندان كه با عصبانیت خواسته های خود را بیان می كردند با خونسردی به انتقادهای آنان گوش می داد.

درمقابل استاندار نیز با لحنی آرام سعی در قانع كردن آنان داشت و درادامه برای حل مشكلاتشان دستوراتی صادر می كرد.

بر اساس این گزارش ، استاندار لرستان در مقابل انتقاد یكی از شهروندان كه اظهار داشته بود شهرستان دلفان از سفرهای استانی دولت بی نصیب مانده است از فرماندار دلفان خواست لیست پروژه های سفرریاست جمهوری را درشهرستان دلفان در اختیار وی قرار دهد.

یكی دیگر از شهروندان كه جانباز جنگ تحمیلی است در حالی كه خواسته های خود را با گریه بیان می كرد استاندار لرستان ازوی خواست به مركز استان مراجعه كند تا پیگیر مشكلاتش باشد.

جمعی از شهروندان در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با قدردانی از استاندار لرستان می گویند : این دیدار مردمی بودن مسئولان مارا نشان می دهد كه آنان بی واسطه بتوانند دردهای خود را بیان كنند.

یكی از برنامه های استاندار لرستان سفر به شهرستانهای استان است در این سفرها استاندار بطور مستقیم با مسائل و مشكلات مردم اشنا می شود.

البته رسانه مذکور توضیح نداده که منظورش از "مردم" که از استاندار تقدیر کرده اند، کدام مردم است و آیا اصلاً چنین مردمی وجود خارجی دارند؟

نکته جالب دیگر اینکه این رسانه نه تنها هیچ اشاره ای به حرکت عجیب آقای دهمرده نکرده بلکه با استفاده از عباراتی چون "صبر و حوصله و خونسردی" سعی بر دگرگون نمودن واقعیت کرده!

گویا این رسانه ها فراموش کرده اند که چه رسالت مهمّی بر عهده دارند و رسالت جدیدی برای خود تعریف کرده اند.

سیلی ای که اینگونه رسانه ها بر صورت حقایق وارد می کنند، برخلاف سیلی استاندار، محترمانه نیست و بسیار خشن و بی رحمانه است.

البته بررسی اینکه چه عواملی باعث شده که این رسانه ها به سانسور متوسل شوند نیز در جای خود می تواند مبیّن خیلی از مسائل شود.

8- ذکراین نکته الزامی است که نگاشتن این سطور بدان فقط بدان جهت بود که سکوت دربرابر اینگونه رفتارها، مظلومیتی را موجب می شود که نمونه اش را در بعضی شهرهای لرستان، مخصوصاً دلفان شاهدیم. و نیز اگر نبود ترس از نهادینه شدن فرهنگ ظلم پذیری در بین مردم، هیچ گاه این مطلب نگاشته نمی شد، همچنین بیم آن می رود که مردم باورشان شود که پذیرش ظلم، وظیفه آنهاست و حق هیچگونه اعتراضی ندارند!

9- نهایتاً اینکه جوانان لرستان و به طور اخص جوانان عدالتخواه نورآباد باید بدانند و می دانند که پافشاری بر آرمان ها و عدالتخواهی هزینه بر است و با عافیت و انفعال میسر نمی شود. و در این راه، حتی باید سیلی های محترمانه و غیرمحترمانه را تحمّل کرد. حال چه سیلی واقعی و فیزیکی باشد، چه سیلی سیاسی. همواره باید این بیانات شیرین مولا را مدنظر داشت که فرمودند :

توى صحنه بمانید عزیزان من! كشور مال شماست. این قله‌هائى كه قبلاً گفتم، متعلق به شماست.

بیانات در دیدار دانش‌آموزان‌ در آستانه 13 آبان(سال 89)

و چقدر زیباست این آیه شریفه قرآن کریم که فرمود:

إِنَّ الَّذِینَ قَالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا فَلَا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَلَا هُمْ یَحْزَنُون

همانا كسانى كه گفتند: پروردگار ما خداى یكتاست و سپس [بر آن‏] استوار و پایدار ماندند پس نه بیمى بر آنهاست و نه اندوهگین شوند.دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -