تبلیغات
دلفان امروز - پیرامون اظهارات اخیر امام جمعه محترم/ ای کاش...
تحلیل "شفاف" و "منصفانه" مسائل روز دلفان

پیرامون اظهارات اخیر امام جمعه محترم/ ای کاش...

پنجشنبه 26 آبان 1390 03:55 ق.ظ

نویسنده : احد شیرزاد

حجت الاسلام صرفی پور؛ امام جمعه محترم دلفان در خطبه های نمازجمعه 29 مهر، تلویحاً از نشریه نسیم دلفان انتقاد کردند. وی در خطبه دوم گفت :

 یکی از تذکرات امام خامنه ای به رسانه ها بود که فرمودند هرکه سیاه نمائی کند قلمش در خدمت دشمن است.بعضی از روزنامه هارا که مطالعه می کنیم می بینیم فقط مشکلات ومعضلات را می نویسند وبه این همه خدمات نظام اشاره ای نمی کنند درحالی که نظام ما در دنیا از حیث خدمت به مردم نمونه است بعضی از مطبوعات محلی نیز این گونه هستند درحالی که باید هم خدمات را بنویسند و هم انتقاد سازنده داشته باشند.امیداست رویه خودرا اصلاح کنند.

این انتقاد در راستای انتقاداتی قرار می گرفت که پیش از این، مسئولین محترم به این نشریه داشته بودند.

امّا ماجرا از چه قرار است که باعث شده امام جمعه محترم به آن واکنش نشان دهند؟

قضیه از این قرار است که نشریه نسیم دلفان در مطلبی به برخی مسائل فرهنگی و اجتماعی انتقاد کرده بود و در پی آن مسئولین محترم این انتقادات را مصداق سیاه نمایی و زیرسؤآل بردن خدماتشان دانسته بودند و از چپ و راست به نشریه مذکور حمله کرده بودند؛ به نحوی که حتی طبق شنیده ها، فرماندار دلفان دستور توقیف این نشریه را به رئیس ارشاد داده بود! غافل از اینکه توقیف نشریه و برخورد با آن، روال قانونی خود را دارد و همانند بسیاری از امور دیگر نیست که با یک تلفن و یا دستور بتوان با آن برخورد کرد.

نگارنده تا کنون مطلب مورد انتقاد مسئولین را مطالعه نکرده و به همین دلیل قصد دفاع یا نقد و یا هیچگونه اظهارنظری درباره آن را ندارد؛ امّا از آنجایی که چندشماره با این نشریه همکاری داشته و از نزدیک در جریان امور آن بوده، ضروری است چند نکته را متذکر شود :

1. امام جمعه محترم به بیانات حضرت امام خامنه ای استناد می کنند که فرموده اند : هرکه سیاه نمائی کند قلمش در خدمت دشمن است. البته بیانات امام خامنه ای در مورد رسانه ها و وظیفه مسئولین در قبال آنها، دارای دو وجه است و به عبارتی دو روی یک سکه هستند؛ یک روی آن خطاب به رسانه ها و روی دیگر آن خطاب به مسئولین. در اینجا امام جمعه محترم فقط به یک روی سکه توجه نموده اند و به وجه دیگر آن هیچ اشاره ای ننموده اند که در اینجا اشاره می شود :

- وظیف همه ى مسؤولین انتقادپذیرى است؛ (البته نقدپذیرى، فقط مخصوص مسؤولین نیست).

- براى شنیدن نقد، سینه هاى گشاده و روى باز و گوش شنوا داشته باشید.

هیچ ضرر نمى كنید اگراز شما انتقاد بكنند.

- حتى اگر منتقد اشتباه كرد، گوش كنید تا آنجاهایى كه واقعاً درست است از شما فوت نشود.

جا داشت امام جمعه محترم وظیفه مسئولین در این خصوص را هم به آنها گوشزد می نمود.

  2. ایشان از نشریه نسیم دلفان انتقاد کرده اند که چرا در کنار انتقاد سازنده، خدمات نظام را هم منعکس نمی کنند؟ این در حالیست که غالب مطالب این نشریه، بیان خدمات و عملکرد مسئولان است و در لابلای آن به بعضی امور هم انتقاد می شود. ای کاش امام جمعه محترم نگاهی اجمالی به آرشیو این نشریه می انداختند و آنوقت نتیجه گیری می کردند که خدمات نظام و دولت هم انعکاس داده شده یا خیر. گذشته از این، میان کارهای شده و نشده در دلفان آسمان تا زمین تفاوت وجود دارد و نمی شود به میزان مساوی به این دو پرداخت. هرچند وضع کنونی دلفان نسبت به آنچه در رژیم قبلی بود، قابل قیاس نیست، امّا با گذشت سی سال از انقلاب، هنوز در برخی از اولیّات نظیر آب و برق در روستاها، مسکن و بهداشت، همچنین زیرساخت های فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی،مشکلات کلانی وجود دارد. در بعضی از شاخص ها از جمله بحث فرهنگی و اشتغال، مسکن و... در کشور جزو پایین ترین ها هستیم.

به نظر مسئولین محترم دلفان، یک "رسانه" اگر دغدغه رفع این مسائل را نداشته باشد، پس باید چه چیزی را انعکاس دهد؟ چنین رسانه ای اصلاً برای چه بوجود آمده؟

3. ضمن احترام فراوان برای حجت الاسلام صرفی پور؛ به نظر نگارنده، حق این بود که ایشان به جای نهی نشریه نسیم دلفان از سیاه نمایی، مسئولین شهر را به داشتن سعه صدر و بهادادن به انتقادات رسانه ها توصیه می نمودند، چه آنکه تا جایی که نگارنده در جریان است عوامل این نشریه از دلسوزان و حامیان نظام به شمار می روند و هیچ عزمی برای سیاه نمایی و یا زیر سؤال بردن خدمات نظام در آنها وجود ندارد و بهترین گواهی برای این مدعا، مطالبی است که تاکنون در این نشریه به چاپ رسیده و حجت الاسلام صرفی پور با نگاهی به آنها به راحتی می توانند به آن پی ببرند.

بیانات امام جمعه محترم در واقع، نوعی تأیید انتقادات شدیدی بود که مسئولین محترم به تنها رسانه شهر روا داشتند؛ حال آنکه متأسفانه سطح نقدپذیری مسئولین شهر دلفان بسیار پایین است و با دیدی واقع بینانه و منصفانه به منتقدان خود نگاه نمی کنند. هنوز از خاطر نبرده ایم برخوردهای عجیب با "خبرنگار"ی که مشکلات دانش آموزان یکی از روستاهای نورآباد را رسانه ای کرد.

جدای از این، جا داشت،حتی اگر اشتباهی از سوی نشریه مذکور صورت گرفته بود، امام جمعه در این مرحله به تذکر خصوصی بسنده می نمودند و در مراتب بعدی، آن را به خطبه های نمازجمعه می کشاندند. راستی چنانچه ایشان، ایرادی را در کار مسئولین مشاهده نمایند در گام نخست به آنها تذکر می دهند یا فوراً آن را در خطبه های نمازجمعه مطرح می کنند؟

در هر صورت در قبال این مسئله، حداقل انتظاری که از حجت الاسلام صرفی پور می رفت این بود که در کنار انتقاد از این نشریه، چندکلمه ای هم مسئولین محترم را توصیه می نمودند.

4. شهر نورآباد در طول سالیان پس از انقلاب تا کنون هیچ رسانه ای نداشته و چندماهی بیش نیست که صاحب نخستین رسانه خود شده، این عامل و عواملی دیگر موجب شده تا دلفان، امروز در جایگاه مناسبی قرار نداشته باشد. خالی از لطف نیست که نظرات ائمه جمعه قبلی (که پس از مدتی حضور در این منطقه و لمس مسائل مردم، به عمق محرومیت ها پی می بردند) را برای حجت الاسلام صرفی پور که تازه با این منطقه آشنا شده اند مرور کرد :

 حجت الاسلام حسینی از محرومیت های دلفان به "دره عمیق" تعبیر می نمود و حجت الاسلام گرمابی تعبیر "کورآباد" را برای نورآباد به کار می بردند.

5. شاید برای مسئولین شهر دلفان جالب باشد که در منویات امام خامنه ای، حتی نقدهایی هم که وارد نباشد را باید از چند دسته پذیرفت که در زیر به آنها اشاره می شود : ( این دسته بندی از متن بیانات معظم له استخراج شده)

الف) از سوى دوستان

ب) از سوى كسانى كه دوست و طرفدار هم نیستند: دوست هم نیست، دشمن هم نیست، لیكن نقد است؛ انتقاد است؛ باید گوش كرد.

ج) نقدهاى غیرمغرضانه برخى نخبگان، انتقاد خوب هدیه اى است كه بایدگوش كرد.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: جمعه 27 آبان 1390 03:39 ب.ظ